Samsunlu genç iş insanı, Caner Türkmeneri Emlak sahibi Caner Türkmeneri, son dönemde büyük bir hareketliliğin yaşandığı gayrimenkul sektörü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

KAR ORANI YÜKSEK

Tüm sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de çok hızlı bir döngü olduğunu belierten Caner Türkmeneri, ''Günümüzde en fazla kazandıran yatırım gayrimenkuldur. Bugün ne alırsanız alın yarın kar elde edebiliyorsunuz. Yapılan araştırma ve değerlendirmelerde yatırım araçları arasında yüzde 87'lik kazandırma oranı ile arsa ve gayrimenkul en yüksek paya sahip. Bu çok iyi bir oran'' dedi.

YETER Kİ TOPRAK OLSUN

Yatırım yapmak isteyenlerin toprağa yani arsaya yatırım yapmaları önerisinde bulunan Caner Türkmeneri, ''Evi olmayanlara öncelikle yatırımlarını evlerine yapmaları. İnsanlar oturacağı evin dışında ise arsa olur, tarla olur tavsiye ediyorum. Gerek pandemi, gerekse yaşadığımız deprem felaketi toprağa yapılan yatırımın ne kadar doğru bir yatırım olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Yeter ki toprak olsun'' dedi.

EMLAK BALONU DEĞERLENDİRMESİ

Emlak ve gayrimenkul sektöründe fiyatların yüksek olması konusunda değerlendirmeler yapan Türkmeneri, ''Rakamların yüksek olmasının balon olarak değerlendirildiğini gözlemliyoruz. Bu konuda şunu söylemeliyim. Türkiye'de kimse gördüğü rakamların altına malını satmaz. Gerekirse iki yıl bekler ama satmaz.

Konutu Terk Eden Kiracının Evine Girilebilir mi? Konutu Terk Eden Kiracının Evine Girilebilir mi?

Ancak yaşadığımız ve geride kalan süreçte fırsatçılar 3 liralık mala 5 lira istiyor. Yarın daha pahalı olacak diye algı yaratıyorlar. Maalesef insanlarımız bu duruma inanıyor. Yatırım yapacak kişi öncelikle alacağı malı araştırmalı. Gerek çevresinden sormalı, gerekse internetten bakmalı. İyi bir değerlendirme yapıp ona göre karar vermeli'' dedi.

HİSSELİ ARSA ALINIR MI?

Son dönemlerde artan hisseli arsa satışı konusunu da değerlendiren Caner Türkmeneri, ''Hisseli arsa alınır mı alınmaz mı? Hisseli arsa alınır. Ancak iyi bir araştırma yapmak lazım. Tapusu incelenmeli, diğer hissedarların durumları araştırılmalı, üzerlerinde haciz var mı yok mu? Köy yerlerinde hisseye girilmez. Hemen nakite dönmez. 300-500 kişilik hisselerden alım yapılmaz. Hisseli arsa imarlı alan ise, ticari alan ise, tapusu varsa alınabilir. Hisseli arsa da karlı yatırım araçlarından biridir'' diye konuştu.

Editör: Türkiye Kulisi