TGRT Haber'den Mücahit Dere'nin haberine göre, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ardından ülke genelinde olası depremlere yönelik endişe hali artmaya başladı.

Bu noktada kentsel dönüşüm çalışmalarına hız kazandırılırken özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere kentsel dönüşüm için düşük faizli kredi desteği üzerinde çalışmalara başlanıldığı öğrenildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı iş birliği içerisinde yürütülen çalışmalar kapsamında acil dönüştürülmesi gereken konut stoku için yeni bir finansman modelinin uygulamaya alınacağı belirtildi.

Kentsel dönüşüm problemine 3 farklı yöntem ile çözüm bulunacağı ve hem bağımsız konut sahiplerine hem de konut üreticilerine düşük faiz karşılığında kredi desteğinin verileceği ifade edildi.

TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi

KENTSEL DÖNÜŞÜM FİNANSMAN MODELİ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK!

İki bakanlığın ortak çalışması olarak yürürlüğe girecek olan Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli, gündeme bomba gibi düştü.

Söz konusu model kapsamında başta İstanbul olmak üzere birçok farklı ilde kentsel dönüşümün hızla gerçekleştirilebilmesinin hedeflendiği öğrenildi.

Kentsel dönüşüm kapsamına alınacak olan konutlar için model kapsamında 3 ayrı yaklaşım getirildi.

Birinci model kapsamında konut üretici ile anlaşan bağımsız bölüm sahiplerine piyasaya göre uygun sayılabilecek koşullarda kredi hizmeti verilecek.

Bu model ile birlikte konut sahipleri hak kaybına uğramayacak ve örnekler korunarak kentse dönüşüm gerçekleştirilmiş olacak.

İkinci model kapsamında ada bazlı kentsel dönüşüm adına konut üreticileri teşvik edilecek.

Teşvik dahilinde konut üreticilerine düşük faizli kredi desteği verilecek. Her iki yaklaşımda da KGF destekleri devrede olacak.

Böylelikle hem konut üreticisi hem de bağımsız bölüm malikleri kredi hizmetlerine daha kolay bir şekilde erişebilecek.

DETAYLAR BELLİ OLDU!

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, yeni finansman modelini müjdeledi.

Kentsel dönüşüme dahil olmak isteyen her İstanbullunun en az 1 milyon lira olmak üzere 2 yıl geri ödemesiz yüzde 0,69 faiz karşılığında kredi kullanabileceğini belirtti.

Editör: Türkiye Kulisi