Kayseri'nin Melikgazi İlçesi Camikebir Mahallesi'ndeki 590 yıllık Hatuniye Medresesi'nin dış cephesine asılan kiralık yazısı görenleri şaşırtıyor.

Medresenin sahibi olduğu öğrenilen Mustafa Kemal Tatar, 500 metrekare alan ve 14 bölümden oluşan tarihi yapıyı, 2'nci kez kiraya çıkardığını söyledi.

Rahmetli babası Hacı Mustafa Tatar'dan kalan Hatuniye Medresesi'ne "Sahibinden Kiralık" yazısı asan Mustafa Kemal Tatar, basanının çok fazla emek ve sermaye harcadığını tarihi yapının değerini bilecek iyi biri tarafından işletilmesini istediğini kaydetti.

1980 yılında virane ve yıkık bir halde olan medresenin kenarında inşaat demiri sattıklarını, babasının bu vaziyette gördüğü medreseyi o yıl satın aldığını anlatan Tatar, "O dönem buranın 170 mirasçısı vardı. 170 mirasçıdan bu medreseyi satın aldık.

O tarihten beri sahibi konumundayız. Her yeri delik deşik haldeydi. Dışarıda kapı ve duvarları yoktu. Medresede çay ocağı, kunduracılar ve bakkal vardı. Rahmetli babam hepsini çıkardı emek verdi. Bayburt'tan özel ustalar getirdik. Planına, projesine uygun şekilde yeniden eski haline döndürdük" dedi.

TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi TEMOBİR, Sektör Temsilcileri ile Kahvaltıda Bir Araya Geldi

"KURUMSAL KİRACI İSTİYORUM"

Tarihi medresenin restore edilmesinin 10 yıl sürdüğünü belirten Tatar, "1993 yılına kadar babam sürekli restorasrasyon için para harcadı. Tamamen öz sermayemiz ile bu işi üstlendik.

Her hafta medreseye gidip bakıyorum. Bir eksiği olup olmadığını yerinde gözlemliyorum. Kurumsal bir kiracı olursa kiraya vereceğim.

Kira bedelini esnek tutuyorum. Benim için iyi biri ve kurumsal olması önemli. 150 bin liraya da 1 milyon liraya da kiraya verebilirim. Fakat iyi birisi olsun" ifadelerini kullandı.

HATUNİYE MEDRESESİ

Hatuniye Medresesi Dulkadiroğulları'ndan Nasıreddin Mehmed tarafından 1432 yılında yaptırıldı. Tarihi yapı tek katlı, açık avlulu ve 2 eyvanlı olarak tasarlandı.

Güneybatı cephesinin ortasındaki taç kapısının köşelerinde lotus yapraklı başlıklara sahip sütunceler bulunuyor.

Tarihi medrese klasik Selçuklu geleneğine uygun olarak inşa edildi. 2 eyvana sahip medresenin giriş eyvanının karşısında dik tonozlu ana eyvan bunun iki tarafında ise kubbeli birer dershane yer alıyor.

Editör: Türkiye Kulisi